עוגני קרקע פולימרים

עוגני קרקע פולימרים

עוגן קרקע פולימרי

הראשונים בישראל לבצע עוגני קרקע פולימרים!

מה זה עוגני קרקע פולימרים?

ראשית, נשתמש בשיטת עוגני קרקע פולימריים רק כאשר אין ברירה וחלה חובה להשתמש בהם, למשל אנו נתקלים בתרחיש זה כאשר במגרש הסמוך עתיד לעבור תוואי מנהרה.

עוגן פולימרי הוא זן שונה מכל עוגן קרקע אחר. מבנהו הכימי שונה מכיוון שרובו עשוי פיברגלס ולא פלדה. כתוצאה מכך גם מבנהו הפיזי ואופי הטיפול בו שונים. עקב רגישותו הרבה למפגעים והעובדה שאין לו אלסטיות כלל, לא ניתן לקפל אותו לצורך הובלה, מה גם שאורכו רב ולכן הפתרון הוא הרכבתו באמצעות מס' חלקים.

ניתן לומר שמלבד ההובלה וההתקנה, יתר התהליך זהה. מתבצעת דריכה של העוגנים הפולימרים והם נשארים דרוכים בקרקע עד אשר נוצקות התקרות אשר מחליפות את העוגנים בנשיאת עומסי הקרקע ותמיכה בקירות הדיפון. לאחר מכן מתבצע שחרור הדרגתי ומבוקר של כוח הדריכה מהעוגן (בדומה לעוגנים זמניים). ההבדל העיקרי הוא שמה שנשאר טמון בקרקע במקרה של העוגנים הפולימרים הוא חומר מסוג פיברגלס, אשרי ידוע כבעל תסבולת קטנה מאד לגזירה. כך העוגן יוכל להישבר בקלות כאשר תבוצענה בעתיד עבודות מנהור בשטח הסמוך לאותו הפרויקט.

עוגני קרקע פולימרים
עוגנים פולימרים

מה שונה בעוגן קרקע פולימרי?

כאמור, עוגני קרקע פולימרים הם עתירי חוזק במתיחה אך חלשים מאד לגזירה. בישראל השימוש בהם נפוץ בעיקר באזורים בהם מתוכנן לעבור תוואי מנהרה.

היתרון בעוגנים אלו (בניגוד לעוגנים מפלדה) הוא שהם אינם מהווים מכשול עבור מכונת כריית המנהרות TBM, ולכן ניתן להשאירם טמונים בקרקע ללא חשש שיגרמו נזק עתידי.

החסרונות העיקריים של עוגנים אלו הם:

  • מחיר יקר משמעותית
  • מורכבים ביצועית – עלול לעכב זמנים
  • בעבר נצפו מקרים של הזזות לא רצויות עקב שימוש בעוגנים אלו (לא בחברתנו).
 

לכן אם אין דרישה ספציפית בפרויקט לעוגני קרקע פולימרים, המלצתנו תמיד תהיה שימוש בעוגני קרקע נשלפים מבית דוחובני – עוגנים בהם כבלי הפלדה נשלפים במלואם מן הקרקע.

מעוניינים בהצעת מחיר עבור עוגני קרקע?

צרו קשר בקליק ומיד נעמוד לרשותכם